Budżet inwestycji w magazynowanie energii
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Promesa została wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w lipcu 2022 roku. Wcześniej – w czerwcu 2022 roku – projekt …
Magazynowanie energii
Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Promesa została wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w lipcu 2022 roku. Wcześniej – w czerwcu 2022 roku – projekt …
Magazyny energii w Polsce
Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji („tymczasowe ramy pomocy państwa") przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. i zmienionych 20 listopada 2023 r. i 2 maja 2024 r. Polski środek pomocy. Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła …
4 mld na wsparcie magazynów energii. Ruszyły konsultacje …
Program otrzyma budżet do 4 miliardów złotych, który trafi do przedsiębiorstw. W tym 3,6 miliarda złotych NFOŚiGW przeznaczy na dotacje, a 400 milionów złotych na pożyczki. Wsparcie obejmie budowę magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW i pojemności nie mniejszej niż 4 MWh. Program ma być realizowany w latach 2024-2028, a …
Czy magazyn energii się opłaca?
Zwrot z inwestycji w magazyn energii zależy od wielu czynników, które obejmują koszty początkowe, oszczędności na rachunkach za energię, strukturę taryf, możliwość dofinansowań oraz warunki prawne i regulacyjne. W kosztach początkowych mieści się zakup magazynu energii, jego instalację oraz ewentualne modyfikacje infrastruktury. Dotacje, ulgi …
Magazyny energii – brakujące ogniwo dekarbonizacji
W takich sytuacjach magazyny energii mogłyby odgrywać rolę stabilizatora sieci elektroenergetycznej poprzez magazynowanie nadwyżek energii w okresach nadprodukcji oraz uwalnianie jej do sieci w okresach obniżonej generacji z OZE. Ich szerokie zastosowanie może stanowić rozwiązanie pozwalające na uniezależnienie dostawy czystej i taniej energii do …
Ogromny wzrost inwestycji w domowe magazyny energii w …
Liczba domowych magazynów energii, które zostały uruchomione w domach niemieckich prosumentów w 2023 r., zwiększyła się rok do roku o 150 proc. Niewiele mniejszy wzrost został odnotowany w Niemczech jeśli chodzi o inwestycje w domowe systemy fotowoltaiczne. Wzrost inwestycji w domowe instalacje PV wyniósł w zeszłym roku 135 proc.
Koncesja na magazynowanie energii. Wymogi i znaczenie.
Pierwsza koncesja na magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych (ESP) ... uzyskał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, o której mowa w ustawie z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie …
Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie
W dyskursie energetycznym coraz donośniej wybrzmiewa głos, że magazynowanie energii elektrycznej stanowi klucz dla dalszego rozwoju sektora OZE, a także dla zapewnienia stabilizacji sieci, w której będzie pojawiać się coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych. Również w polityce unijnej magazyny energii postrzegane są jako kluczowa …
Wsparcie dla magazynów energii Mój Prąd 4.0
Komisja Europejska zatwierdziła program o wartości 1,2 miliarda euro, który ma wspierać inwestycje w magazynowanie energii elektrycznej w Polsce. Celem programu jest przyspieszenie transformacji energetycznej kraju i ułatwienie przejścia na gospodarkę o zerowym bilansie emisji netto. Program będzie finansowany z…
Magazyny energii dofinansowanie
Fundusz Modernizacyjny – zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej unijny fundusz ma na celu finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej, modernizację sieci energetycznych, dekarbonizację oraz magazynowanie energii. Beneficjentami środków z tego funduszu nie będą co prawda …
Ważne zmiany w przepisach. Domowe magazynowanie energii …
Domowe magazynowanie energii staje się coraz bardziej popularne wśród prosumentów, zwłaszcza tych korzystających z systemu fotowoltaicznego.W ostatnich latach, dzięki różnym programom wsparcia, takim jak Mój Prąd, coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w urządzenia do przechowywania energii.Dotychczas jednak przepisy ograniczały możliwości …
Czym jest magazyn energii i jakie są jego rodzaje?
Sposoby na magazynowanie energii z fotowoltaiki w przyszłości. Magazynowanie energii elektrycznej nowymi, innowacyjnymi technologiami to aktualnie temat rzeka, bo na całym świecie trwa wyścig o to, który producent wytworzy wystarczająco stabilny i komercyjnie zasadny sposób. Eksperci wskazują m . na akumulatory przepływowe jako …
Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku
Magazyny mają również stanowić alternatywę dla droższych i bardziej czasochłonnych inwestycji w rozbudowę klasycznych linii i stacji elektroenergetycznych. Funkcjonowanie magazynów energii zostało kompleksowo prawnie uregulowane ustawą – Prawo energetyczne, która weszła w życie w lipcu 2021 r. Magazynowanie energii elektrycznej w …
Magazynowanie energii w 2022 roku
Dla prosumenta jest to kluczowe przy podjęciu decyzji o inwestycji w magazynowanie energii. Na czas zwrotu korzystny wpływ będzie miała coraz wyższa cena prądu i wzrost kosztów jego przesyłu. Zmiana sposobu i skracanie okresu rozliczeniowego będzie przemawiać na korzyść magazynowania energii. W kierunku takich zmian zmierza energetyka.
Magazynowanie energii
niezbędnych inwestycji w moce zainstalowane, wymagane dla pokrycia zapotrzebowania, zwłaszcza w godzinach szczytowych zapotrzebowania w systemie. Magazynowanie energii umożliwia również wprowadzenie samowystarczalnych wyspowych mikrosieci, zdolnych do zasilania pojedynczych domów, rozproszonych osiedli lub przedsiębiorstw przemysłowych, …
Taryfa dynamiczna zwiększy sens inwestycji w magazyn energii
I tu znów zwycięzcą okazuje się nie kto inny, jak dystrybutor – zero kosztów za produkcję energii (koszty inwestycji płaci prosument), zero za magazynowanie (koszty inwestycji płaci prosument), za przesyłanie prądu w obie strony – oczywiście znów płaci prosument, a dystrybutor… jedynie zarabia na różnicy cen. Brawo! I w ten właśnie sposób pazerność lobby ...