Eksplozja zagranicznej elektrowni magazynującej energię wodorową
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Budowa elektrowni jądrowej jest bardzo kosztownym i czasochłonnym procesem. Przede wszystkim, reaktory jądrowe są bardzo skomplikowane technologicznie i wymagają wysokiej jakości materiałów i …
Wodór nowym globalnym źródłem energii
Tym razem nie oznacza to uzyskiwania energii z elektrowni wodny Serwisy. E nergianews ... które miały być całkowicie zaopatrzone w energię z dwóch turbin wiatrowych. Nadmiar energii był magazynowany w postaci wodoru w akumulatorze ciśnieniowym. Gdy turbiny wiatrowe nie dostarczały wystarczającej energii, wodór przekształcono z powrotem w …
Bomba wodorowa lub bomba atomowa: poznaj różnicę
Eksplozja bomby neutronowej jest stosunkowo niewielka, ale uwalniana jest duża liczba neutronów. Podczas gdy żywe organizmy są zabijane przez tego typu urządzenia, wytwarza się mniej opadu i istnieje większe prawdopodobieństwo, że struktury …
Magazyn wodoru – klucz do przyszłości energetyki
To dzięki innowacjom wodorowym i rosnącemu zapotrzebowaniu na ekologiczną energię. Rozwój infrastruktury i badania nad technologią wodorową pomagają w rozwoju tego sektora. Innowacje wodorowe są kluczowe dla rozwoju magazynów wodorowych. Nowe sposoby wykorzystania wodoru prowadzą do nowych technologii. To przynosi korzyści dla ...
Elektrownie wodne – działanie, korzyści i wady energii wodnej
Jest to rodzaj zakładu przemysłowego, który zajmuje się przetwarzaniem energii potencjalnej wody na energię elektryczną. Elektrownie wodne uznaje się za najstarszy z wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej. Obecnie około 16% całej energii na świecie powstaje dzięki działaniu hydroelektrowni. Elektrownia wodna jako sposób na wykorzystanie …
Niemcy dostaną sieć wodorową za 20 miliardów euro
Według Habecka sieć będzie początkowo planowana jako ponadgabarytowa i będzie miała moc wyjściową na poziomie 270 terawatogodzin. w tej chwili spodziewa się, iż do 2030 r. zapotrzebowanie na energię wyniesie od 95 do 130 terawatogodzin. Minister porównał sieć wodorową do autostrad w sieci drogowej.
Naukowcy ogłosili nowy rekord dotyczący energii termojądrowej
Celem badań nad syntezą jądrową jest stworzenie przyjaznej dla klimatu i środowiska elektrowni termojądrowej. Podobnie jak Słońce ma ona generować energię z syntezy jąder atomowych. Fuzja termojądrowa nie powoduje powstawania radioaktywnych odpadów, które trzeba bezpiecznie przechowywać przez tysiące lat. Nie ma też niebezpieczeństwa …
Magazynowanie energii w 2024 roku
Prognozy ekspertów wskazują, że po zakończeniu mechanizmów mrożenia cen, przeciętne rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć nawet o 65%. Do tego od 1 lipca 2024 roku prosumenci zaczną rozliczać się w taryfach godzinowych, przez co energia produkowana w godzinach szczytu może dodatkowo stracić na wartości, a pobierana z sieci energetycznej w …
Magazynowanie energii
Łączna moc elektrowni tego typu w naszym kraju wynosi 1,5 GW i planowane są kolejne inwestycje [patrz: Świat OZE]. Magazyny energii z kołem zamachowym FES (ang. flywheel energy storage), w których energia elektryczna napędza obracające się koło. Energię odzyskuje się podczas wyhamowywania (spowalniania) koła (Olabi i in., 2021).
Chiny uruchamiają gigantyczną elektrownię węglową
Chiny ukończyły pierwszy 1000-megawatowy blok elektrowni Shanghaimiao, największej tego typu budowanej w kraju. Państwo Środka znalazło się pod ostrzałem krytyki za zatwierdzanie budowy nowych elektrowni węglowych w sytuacji, gdy inne kraje próbują ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Niemcy wyłączyli elektrownie jądrowe i musi im pomagać Francja …
Niemcy importują energię z francuskich elektrowni jądrowych. Najwięcej energii w ostatnim miesiącu Niemcy importowały z Francji (0,9 TWh), Danii (0,7 TWh) i Austrii (0,5 TWh). Warto wspomnieć, że większość energii elektrycznej we Francji wytwarzana jest w elektrowniach jądrowych. Import energii elektrycznej przez Niemcy. Źródło: PIE. Wysoki poziom importu …
Wodór: „zielony" nośnik energii przyszłości?
H 2 może zatem być używany do magazynowania energii w wietrzne dni kiedy wiatraki produkują energię, która następnie może być konsumowana. Ciekawym jest fakt, że rozpad H 2 O zachodzi naturalnie w oceanach, ponieważ mikroskopijne glony i cyjanobakterie wykorzystują energię słoneczną do rozbicia wody w trakcie procesu zwanego biofotolizą. Jednakowoż, tempo takiej …
Eksplozja i pożar w rosyjskiej elektrowni niedaleko Riazania
W mediach społecznościowych, m . na profilu Nexta, pojawiło się nagranie pokazujące eksplozję rosyjskiej elektrowni cieplnej w Nowomiczurinsku obok Riazania. Od początku roku wojska ukraińskie zaatakowały co najmniej 64 razy rafinerie ropy i inną infrastrukturę energetyczną w Rosji oraz na terenach okupowanych na Krymie i w obwodzie …
Krótka historia elektrowni jądrowych
Dokonano tego w Elektrowni jądrowej Obninsk, w ZSRR. Jej budowę rozpoczęto 1 stycznia 1951 roku, a stan krytyczny reaktora osiągnięto 1 czerwca 1954 roku (inne źródła podają datę 6 maja 1954 roku). Znajdujący się w elektrowni reaktor wytwarzał zarówno energię elektryczną jak cieplną. Przez 4 lata była to jedyna elektrownia ...
Jak dobrać wielkość magazynu energii?
Rynek magazynów energii do domu. W Polsce rośnie popularność domowych magazynów energii. Bardzo przyczynił się do tego program Mój Prąd, w ramach którego, w edycji Mój Prąd 5.0 złożono 10 054 wnioski o dotacje do magazynów energii (o dotacje do instalacji fotowoltaicznych wnioskowano 89 177 razy).