Raport o sytuacji rezerw węgla energetycznego
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Transformacja energetyczna w Polsce trwa – w latach 2015-2023 udział węgla w polskim miksie energetycznym spadł o 24%, choć nadal wynosi 60%. W naszym nowym raporcie, przygotowanym w ramach działa …
Polityka Energetyczna Polski – perspektywy rozwoju sektora …
Edit: 31 sierpnia 2021 r. dotyczy analizy przeprowadzonej przez Ember w kontekście założeń PEP2040 i cen uprawnień do emisji CO 2 w systemie EU-ETS oraz raportu opracowanego przez Fundację Instrat na temat możliwości szybszego odejścia sektora energetycznego od węgla.. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dokument strategiczny „Polityka Energetyczna …
Efektywność i transformacja energetyczna
Na razie, jak wynika z danych Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE) z końca 2020 r., 55% wytworzonego w Polsce prądu powstaje z węgla kamiennego, a dalsze 22% – z węgla brunatnego. Dominujący nadal udział węgla w strukturze krajowej produkcji prądu przekłada się na ogromne ilości CO 2 i innych gazów cieplarniach wyrzucanych do atmosfery przez nasze …
RAPORT: Polska energetyka na rozdrożu. Miks energetyczny a pakiet ...
Ministerstwo Energii przedstawiło w tym tygodniu założenia do miksu energetycznego Polski do 2030 roku. Procentowy udział węgla kamiennego oraz brunatnego zmniejszy się. Jednak w efekcie rosnącego zapotrzebowania w liczbach bezwzględnych generacja energii elektrycznej z węgla ma być wciąż na tym samym poziomie. Cieniem na …
Changing course: Poland''s energy in 2023
Ponieważ energia elektryczna z węgla jest ponownie droższa od energii z gazu, Polska powraca do bycia jednym z najdroższych rynków energii w Europie. Zagrozi to konkurencyjności polskiej gospodarki, chyba że rząd przyspieszy rozwój energii wiatrowej i …
Perspektywy / Otoczenie
Wartość Polskiego Indeksu Rynku Węgla Energetycznego (PSCMI-1) wyniosła 26 PLN/GJ. Średnioważona cena BASE na Rynku Dnia Następnego wyniosła w 2022 roku 796 PLN/MWh, co oznacza wzrost o 395 PLN/MWh względem roku 2021. Średnioważona cena kontraktu rocznego na 2023 rok wyniosła w całym 2022 roku 1 112 PLN/MWh i jest to wzrost o …
Nasze otoczenie
Pozostali krajowi producenci są producentami głównie węgla energetycznego, a węgiel koksowy typu semi –soft jest wydobywany tylko w PGG w niewielkich ilościach ( ok.1,4 mln ton w 2022 roku). Krajowe zużycie węgla koksowego wynosi około 13-14 mln ton i uzależnione jest od poziomu produkcji koksu w krajowych koksowniach.
podsumowujący interwencyjny import i dystrybucję węgla …
doprowadziły do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego polskich rodzin w czasie największego od lat kryzysu energetycznego. Importując interwencyjnie ponad 12 mln ton węgla i dostarczając ponad 2 mln ton węgla gospodarstwom domowym bez wątpienia można
Raport o Stanie Unijnego systemu handlu uprawnieniami do …
3.6 rozwój sytuacji międzynarodowej ... z sektora energetycznego i intensywnoŚĆ emisji dwutlenku wĘgla wytwarzania energii elektrycznej (2005-2020) w ue28 ..... 18 rysunek 11: cena za zmianĘ w zaleŻnoŚci od rÓŻnych wydajnoŚci cieplnej w porÓwnaniu z cenĄ eua..... 18 rysunek 12: dowody zmiany paliwa w niemczech..... 19 rysunek 13: wykorzystanie przychodÓw ze …
Outlook 2022+
To z kolei wymaga redukcji globalnych emisji dwutlenku węgla do 2030 roku przynajmniej o 45% w stosunku do poziomu z 2010 roku. Biorąc pod uwagę to, że w ostatniej dekadzie trend globalnych emisji dwutlenku węgla był płaski 5, transformacja energetyczna powinna istotnie przyspieszyć. Od czasu wojny w Ukrainie ten argument uległ ...
World Energy Outlook 2022
zużycie węgla spada w ciągu najbliższych kilku lat, zapotrzebowanie na gaz ziemny wypłaszcza się pod koniec dekady, a rosnąca sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV) oznacza, że popyt na ropę naftową ustabilizuje się w połowie lat 2030-tych, a następnie nieznacznie
URE: Kryzys energetyczny w ciepłownictwie upłynął pod znakiem węgla ...
Urząd Regulacji Energetyki zaprezentował najnowszy raport pt. „Energetyka cieplna w liczbach". Wynika z niego między innymi to, że dynamiczne zmiany cen surowców energetycznych zmusiły przedsiębiorstwa ciepłownicze do częstych aktualizacji taryf. Zwiększyło się również zadłużenie ciepłownictwa oraz pogorszyła jego płynność finansowa, a do produkcji …
BANKI RAPORT
O SYTUACJI EKONOMICZNEJ BANKÓW RAPORT. RAPORT O SYTUACJI EKONOMICZNEJ BANKÓW BANKI 2023 przygotowany przez Warszawski Instytut Bankowości na zlecenie Związku Banków Polskich Nr 13/2023 ISSN 2080-878X | Warszawa, kwiecień 2024 r. WYDAWCA: REDAKCJA: AUTORZY: PROJEKT: Fundacja Warszawski Instytut Bankowości ul. …
Rocznik
Szacunkowe zużycie węgla kamiennego energetycznego spadło w 2023 r. 16% (-8,3 mln ton) r/r, do ok. 45 mln ton. W 2023 r. 85% węgla kamiennego energetycznego (38,4 mln ton) zużyto do produkcji energii elektrycznej i ciepła (w elektrowniach, ciepłowniach i EC). Pozostałe 15% (6,6 mln ton) to łączne zużycie pozostałych gałęzi gospodarki.
Polski Rynek Węgla
Publikacja indeksu cenowego węgla energetycznego będącego wspólnym przedsięwzięciem TGE S.A. i ARP S.A. AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU S.A. ODDZIAŁ KATOWICE . Analizuje szeroki zakres informacji o działalnosci przedsiębiorstw górniczych, ich strukturze, parametrach technicznych oraz sytuacji ekonomiczno-finansowej. Statysytki strona główna. 3,5. mln ton …
Międzynarodowy rynek węgla energetycznego – stan aktualny i …
zwiększenie wydobycia węgla energetycznego w: Chinach aż o 115 mln ton (o 4%), następ-nie Indiach (o 32 mln ton, o 5%) oraz USA (o 29 mln ton, o 5%). Podobnie jak produkcja, pierwszy raz od 2013 r. w stosunku rocznym, wzrosło także światowe zużycie węgla energetycznego (o 3% tj. o 143 mln ton), by wynieść 5,8 mld ton (rys. 1). 27 TABELA 1. Ranking pierwszej światowej …
21. Rezerwy
Rezerwy. Grupa tworzy rezerwy wówczas, gdy na spółkach Grupy ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania.
Transformacja energetyczna w Chinach – zarys sytuacji
Od ponad trzech dekad węgiel stanowi główną siłę napędową chińskiej gospodarki. W 2020 roku udział węgla w całkowitym zużyciu energii wyniósł 56,8%. Rezygnacja z niego oznacza radykalną i kosztowną transformację sektora energetycznego oraz znalezienie alternatyw, które będą w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię.
Międzynarodowy Rynek Węgla w sierpniu 2024 r.
Jak wynika z danych GACC, w okresie styczeń-lipiec 2024 Chiny zaimportowały 296 mln t węgla (w tym blisko 220 mln t węgla energetycznego), tj. o 13,3% więcej niż w okresie styczeń-lipiec 2023. W lipcu br. chiński import węgla energetycznego wyniósł 34,41 mln t, co oznacza wzrost o 11,3% r/r oraz historyczny miesięczny rekord. Poprzedni Państwo Środka ustanowiło w grudniu …
RAPORT "SYTUACJA ENERGETYCZNA ŚWIATA i POLSKI"
Wystarczalność węgla kamiennego w Polsce to okres jedynie 40 ÷ 50 lat. Polska dysponuje jeszcze resztkowymi ilościami ropy i gazu, własnych złóż ropy wystarczyłoby nam na 1.2 roku. gazu na 13 lat. Zasoby węgla kamiennego w Polsce wystarczą na 40-50 lat – zakładając, że jego zużycie nie wzrośnie. Dane z K aplicka: „Zasoby ...
Bezpieczeństwo energetyczne
Redukcja popytu – jeżeli w systemie wystąpi niedostatek mocy lub brak wymaganych rezerw, Operator może sięgnąć po redukcję strony popytowej. Polega to na umownym ograniczeniu poboru energii przez energochłonnych odbiorców (np. przez kopalnie węgla brunatnego)
Transformacja energetyczna w Polsce
25 kwietnia 2022 roku think tank energetyczny Forum Energii opublikował opracowanie na temat transformacji energetycznej w Polsce. Publikacja omawia kontekst globalny, w jakim obecnie znalazła się Polska - po pandemii europejska gospodarka zaczęła gwałtownie przyspieszać, co wpłynęło na wzrost zapotrzebowania na energię m . dla produkcji przemysłowej, a w efekcie …
Transformacja energetyczna w Polsce
Import węgla kamiennego energetycznego w 2023 r. pokrył 19% krajowego zużycia. Spadek wskaźnika w porównaniu do 2022 r. wynika z tego, że choć krajowe wydobycie spadało, to tempo spadku zużycia węgla było jeszcze szybsze. Jednak w ciągu dekady zależność od importu węgla kamiennego energetycznego zwiększyła się o 19 p.p.