Polskie Magazyny Węgla

Polskie Magazyny Węgla

Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.

Eksport polskiego węgla obecnie jest już znikomy i dotyczy głównie węgla koksowego, używanego do produkcji stali. | wysokienapiecie.pl — Same Chiny musiały …

Drogi polski węgiel. Oto dlaczego przegrywa na światowym rynku

Eksport polskiego węgla obecnie jest już znikomy i dotyczy głównie węgla koksowego, używanego do produkcji stali. | wysokienapiecie.pl — Same Chiny musiały …

Polskie kopalnie wydobywają tyle węgla co 100 lat temu. A my …

Polskie górnictwo stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem, gdyż poziom wydobycia węgla kamiennego spadł do wartości porównywalnych z tymi sprzed ponad stu lat. W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły około 49 mln ton węgla, co jest niemal identyczne z wynikami z 1910 roku, kiedy to wydobycie wynosiło około 47 mln ton. Średni roczny spadek od …

Polski kolos kończy z węglem. Szybciej niż planował. Podał datę

Polska Grupa Energetyczna zapowiedział odejście od węgla do 2030 roku. Zakłada osiągnięcie zeroemisyjności do 2040 r. poprzez wykorzystanie wodoru i innych, czystych źródeł energii ...

GUS – spada udział węgla w produkcji energii

Polska jest jedynym krajem UE, który do produkcji energii elektrycznej stosuje przede wszystkim stałe paliwa kopalne (węgiel kamienny i węgiel brunatny). Zauważono, że w badanych okresie zmniejszeniu uległ przede wszystkim udział węgla kamiennego w produkcji energii – odnotowano spadek z 56% na 48%. Natomiast stopień wykorzystania ...

Czym jest ślad węglowy? Jak go obliczyć i co ...

Oba źródła informacji poświadczają zatem, że polska energetyka zmierza w kierunku obranym przez europejską politykę klimatyczną. Rzeczywiste tempo transformacji jest zgodne ze scenariuszem przedstawionym w aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Zakłada on, że do 2035 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej ma spaść do …

Drogi polski węgiel. Oto dlaczego przegrywa na …

Tymczasem polskie kopalnie mają poważny problem ze zbytem swojego surowca. Zapotrzebowanie w kraju na to paliwo słabnie z uwagi na coraz większą produkcję prądu z OZE, a jednocześnie sprzedaż polskiego węgla …

Emisja CO2 w przemyśle – innowacje i wyzwania

Emisja CO2 w przemyśle – Polska a świat. W ogólnej klasyfikacji państw Polska znajduje się na 22. miejscu pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W czołówce klasyfikacji znajdują się Chiny, …

Największe kopalnie na minusie. Setki milionów …

Wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego wyniósł -642,02 mln zł (strata) w pierwszym kwartale 2024 r. wobec 3 mld 229,54 mln zł (zysk) rok wcześniej — wynika z danych ARP.. Wyniki te obejmują największe …

M agazyn EnergiNieprzerwane zasilanie: Magazyny energii zapewniają ciągłość dostaw energii, nawet w przypadku awarii sieci. Jest to szczególnie ważne w obszarach podatnych na częste przerwy w dostawie prądu. Optymalizacja kosztów: Pozwalają na gromadzenie energii wtedy, gdy jej koszt jest najniższy (np. w godzinach nocnych) i wykorzystanie jej, gdy jest najdroższa,

Tylko jeden kraj w UE już zaczął podbierać gaz z zapasów. To Polska

Polskie magazyny gazu w ostatnim czasie, jako jedyne w UE, zmniejszyły a nie zwiększyły swoje wypełnienie. Zdaniem ekspertów w najgorszym scenariuszu surowca nam brakuje już w styczniu 2023 r. Niepokoi też poziom zapasów węgla - najniższy od 14 lat.

Centralny magazyn węgla już działa. Trafi do niego surowiec ze …

Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już nadwyżki surowca z polskich kopalń. - Dzięki temu mogą one bezpiecznie pracować - podkreślają …

Prąd z polskiego węgla dla Ukrainy. Pomysł ma zasadniczą

Plan wydaje się atrakcyjny. W końcu, jak szacują eksperci, w Polsce mamy blisko 17 mln ton węgla w nadstanie, który zalega na składach kopalni, w portach czy przy elektrociepłowniach.

Puste magazyny węgla. Oto skąd sprowadzamy ten surowiec

Skąd Polska sprowadza węgiel. I choć od kilku tygodni internet pełen jest informacji o tym, że nie sposób kupić węgla do opalania pieca w domu, to Polska i tak w …

Magazyny pełne węgla z importu. Ile i skąd?

Jak wynika z przedstawionych danych, import oraz zakup wewnątrzunijny węgla kamiennego na teren Polski w 2023 roku wyniósł 16,9 mln ton (14,8 mln t węgla energetycznego i 2,1 mln t węgla koksowego). Dla porównania rok wcześniej import był rekordowy i przekroczył 20,1 mln t (17,2 mln t węgla energetycznego i 3 mln t węgla koksowego). To oznacza, że …

1,5 mln ton węgla zostało wyeksportowane z Polski przez ...

Sąsiedzi Polski mają większe możliwości magazynowania gazu. Bartoszewski mówił również, że polskie magazyny gazu są wypełnione obecnie w 98,5 proc., a tych zapasów wystarczy na 15 dni. W tym kontekście wyjaśniał, że nie jest ważne jedynie to, jak dużo gazu jest w magazynie, ale również to, jak duży jest magazyn ...

Magazyny energii w Polsce

Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji („tymczasowe ramy pomocy państwa") przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. i zmienionych 20 listopada 2023 r. i 2 maja 2024 r. Polski środek pomocy. Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła …

Górnictwo węgla kamiennego w Polsce: przyczyny sukcesu i …

Polska miała wtedy „świeże" pokłady węgla – wydobywaliśmy go na niewielkich głębokościach (100-200 metrów). Jednocześnie handel węglem dopiero raczkował, bowiem wymagał rozwoju kolei, więc polskim zagłębiom tańszy węgiel z Wielkiej Brytanii, gdzie maszyny parowe w górnictwie wyparły już konie, jeszcze nie groził.

Lotos chce wykorzystać eksploatowane złoża jako …

Możemy wykorzystać nasze eksploatowane i wyeksploatowane złoża jako podziemne magazyny dwutlenku węgla. Obecnie mamy dwa złoża B3 i B8. Są to złoża ropy naftowej. Wskazane są jako potencjalne magazyny …

Polskie kopalnie z ogromnym problemem. Magazyny pełne …

Wzmożony import węgla odbywa się w momencie, gdy polskie kopalnie mają problem z ulokowaniem swojego surowca na rynku. Ostatnie dane Agencji Rozwoju Przemysłu pokazują, że w maju sprzedaż rodzimego surowca sięgnęła zaledwie 3,32 mln ton.

Dekadę temu nazywano to bombą ekologiczną. Dziś polskie firmy …

Projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla pod ziemią (tzw. technologia CCS) w Polsce zawsze budziły wiele emocji i nigdy nie wyszły poza fazę badawczą. Po latach polskie firmy wracają jednak do tych pomysłów, bo warunki rynkowe zmieniły się diametralnie. Inwestycje w podziemne magazyny CO2 miałyby pomóc w ograniczeniu emisji …

Więcej energii z OZE, niż z węgla kamiennego? Tak wyglądała …

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) oficjalnie rozpoczęła kolejny etap budowy strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia w województwie łódzkim. W ramach projektu powstanie gazociąg na odcinku Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź o długości około 60 kilometrów, który umożliwi bezpieczne i stabilne dostawy gazu dla mieszkańców i …

Gleba – największy magazyn węgla z atmosfery

Gleba jest globalnie największym magazynem węgla, który jest wiązany w glebowej materii organicznej. Niestety, trwałość jej na ogół nie jest wysoka, gdyż z czasem przy udziale mikroorganizmów ulega ona …

Zapasy węgla w Polsce spadły w 2 lata o 86%. Czy go zabraknie?

Co ciekawe, 10. pozycję na liście największych globalnych producentów węgla zajęła Polska. Produkcja węgla w Polsce wyniosła w 2021 roku 100,7 mln ton. Podobny wynik osiągnęły także Niemcy (9. pozycja i 107,4 mln ton). Wydobycie węgla w Polsce spada. Jeszcze w 2007 roku wydobyliśmy 145,8 mln ton rocznie. Oznacza to, że produkcja spadła w tym …

Podziemne magazyny gazu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Podziemne magazyny gazu (PMG) – naturalne przestrzenie, o dużej pojemności magazynowej znajdujące się głównie w wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej, kawernach solnych, nieczynnych kopalniach węgla. Do tych miejsc może być wtłaczany gaz, zajmujący w normalnych warunkach objętość miliardów metrów sześciennych. Celem podziemnych …

Transformacja energetyczna pełna sprzeczności – czyli jak to …

Badacze z międzynarodowej inicjatywy Global Carbon Project jak co roku opublikowali światowy bilans emisji gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych. Wnioski nie są optymistyczne. Według obliczeń autorów raportu wprowadziliśmy globalnie do atmosfery 36,8 mld ton dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania węgla, gazu i ropy. W ...

Czy śląskie kopalnie przestaną fedrować? Magazyny …

Energetyka nie odbiera węgla, przez co niektóre kopalnie mają wypełnione zwałowiska w stu procentach — alarmują związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej. Węglowy gigant już w ubiegłym roku miał problem ze …

Więcej tematów

Co oferujemy

  • Zaawansowane rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych.
  • Możliwość dostosowania konfiguracji w celu spełnienia konkretnych potrzeb operacyjnych.
  • Usługi instalacyjne i integracyjne dostosowane do wymagań klienta.
  • Zdalne monitorowanie i wsparcie konserwacyjne zapewniające bezproblemową pracę.
  • Kompleksowe programy szkoleniowe zapewniające efektywne zarządzanie systemem.
  • Konsultacje w zakresie strategii efektywności energetycznej i oszczędności kosztów.
  • Opcje ulepszeń i skalowalności umożliwiające dostosowanie do przyszłego rozwoju.
  • Eksperckie wsparcie techniczne i pomoc w rozwiązywaniu problemów.