Udział mocy elektrowni magazynującej energię w całej sieci energetycznej
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Co w konsekwencji prowadzi do braku możliwości przyłączenia OZE do sieci. Operatorzy sieci energetycznej coraz częściej wymagają ograniczenia oddawanej do sieci energii jako warunek przyłączenia do tej sieci, czyli tzw. „zero export". Dotyczy to głównie zakładów przemysłowych, które chcąc ograniczyć koszty energii decydują się na OZE jak np. elektrownia …
System zarządzania wprowadzaniem energii do sieci z funkcją
Co w konsekwencji prowadzi do braku możliwości przyłączenia OZE do sieci. Operatorzy sieci energetycznej coraz częściej wymagają ograniczenia oddawanej do sieci energii jako warunek przyłączenia do tej sieci, czyli tzw. „zero export". Dotyczy to głównie zakładów przemysłowych, które chcąc ograniczyć koszty energii decydują się na OZE jak np. elektrownia …
Energiewende, czyli wyzwanie operatorów sieci przesyłowych w …
Rysunek 4 przedstawia wzrost mocy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Niemczech w ostatnich latach. Rysunek 4 Sytuacja wyjściowa dla kolejnej fazy transformacji energetycznej. Niższy wskaźnik instalacji energii odnawialnych w Niemczech, a) Energia wiatrowa (źródlo KATAPULT), b) Ogniwa fotowoltaiczne (źródło BMWK) Dane te wyraźnie pokazują, że …
Art. 7. pr. energ.
1. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania i przyłączania, w pierwszej kolejności, instalacji odnawialnego źródła energii, jeżeli istnieją …
Podłączanie instalacji fotowoltaicznej do sieci
Decydujemy, w jakim trybie przyłączamy fotowoltaikę do sieci energetycznej. W zależności od sytuacji – zgłaszamy nowo powstałą instalację, wnioskujemy o zwiększenie mocy przyłączeniowej albo o przyłączenie do sieci energetycznej. Gromadzimy niezbędną dokumentację. Pobieramy odpowiednie wnioski ze strony internetowej sieci ...
RAPORT ROCZNY 2021
Udział mocy węglowych w krajowym miksie spadł do 58,5 proc., pomimo wzrostu nominalnych mocy zainstalowanych z 29,6 do 32,7 GW. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dynamiczny rozwój fotowoltaiki, która w ostatnich kilku latach, głównie za sprawą instalacji prosumenckich, wzrosła z 1 551 MW w 2019 do 7 670 MW mocy zainstalowanej w 2021 roku. Źródło: ARE …
Niemcy: przejściowy renesans węgla w energetyce
Jej tempo będzie zależeć od szeregu czynników: przyrostu mocy zainstalowanych w OZE (celem jest osiągnięcie 80% ich udziału w zużyciu energii elektrycznej do 2030 r.), sytuacji na rynku gazu, wysokości cen uprawnień do emisji w EU ETS, wybudowania nowych mocy gazowych i sieci przesyłowych. Zgodnie z regulacjami ustawowymi ostatnie bloki …
Rekordowa produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2022
Podczas gdy 1 GW mocy w elektrowni węglowej lub gazowej jest w stanie w ciągu roku dostarczyć 7-8 TWh energii elektrycznej (choć ich średnie wykorzystanie jest znacznie mniejsze), to z takiej samej ilości mocy w nowoczesnych turbinach wiatrowych (de facto zakazanych w Polsce) wygenerujemy tylko 3 TWh, a w panelach słonecznych zaledwie 1 TWh. …
Najwyższy w historii udział OZE w unijnym miksie …
Ich udział w całkowitym wolumenie wytworzonej energii elektrycznej po raz pierwszy przekroczył 40 proc. ... proporcje w miksie elektroenergetycznym UE i obniżenie emisji miał też wpływ spadek całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2023 r. – o 3,4 proc. OZE rośnie w siłę. Według raportu Ember udział energii odnawialnej w miksie …
STRUKTURA PODSEKTORA WYTWARZANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ W …
Struktura mocy zainstalowanej elektrowni w Polsce w 2013 r. [1] Z przedstawionych zestawień w sposób jednoznaczny wynika wiodąca rola węgla. Udział tego paliwa w polskim portfelu energetycznym wynosi 83% całej wyprodukowanej energii elektrycznej w 2012 r. Na drugim miejscu jest biomasa i biogaz z udziałem 6,2%. Gaz ziemny zajmuje kolejną pozycję z …
Mapa KSE – Krajowa sieć elektroenergetyczna i jej zasięg
Zasięg sieci energetycznej KSE ma również kluczowe znaczenie dla planowania przyszłych inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Organy administracji publicznej oraz firmy energetyczne mogą wykorzystywać mapę KSE do identyfikowania obszarów, gdzie niezbędna jest rozbudowa sieci przesyłowej, co pozwoli na równomierny rozwój i zapewnienie dostaw …
Czy w sieci energetycznej wystarczy mocy na rozwój eMobility?
W najnowszym odcinku podcastu E.ON Talks eksperci rozmawiają o tym, czy w sieci energetycznej wystarczy mocy na rozwój eMobility. Na bazie swoich doświadczeń grupa E.ON wypracowała własny model podziału źródeł ładowania samochodów elektrycznych. Otrzymał on prostą i przejrzystą na rynku eMobility nazwę 60:30:10. W E.ON Drive używamy prostego …
Rośnie udział OZE w strategii energetycznej rządu
W scenariuszu WEM zainstalowana moc elektrowni w Polsce w 2030 r. wzrośnie do 93 GW, w tym dominować mają moce w energetyce odnawialnej (58 proc.), a uzupełni je głównie węgiel (23 proc.), a także gaz ziemny i wodór (13 proc.). Mniejsze moce krajowemu systemowi elektroenergetycznemu mają dać magazyny energii, DSR i elektrownie szczytowo …
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Na poniższym rysunku przedstawiono udział mocy zakontraktowanej przez magazyny energii elektrycznej w wyniku aukcji głównych na lata 2021–2028 oraz dodatkowych na lata 2021–2025 w podziale na elektrownie szczytowo-pompowe oraz akumulatory elektrochemiczne oraz łączny …
Przyłączenie do sieci energetycznej – krok po kroku
Przyłączenie się do sieci energetycznej ( jeżeli taka istnieje przy naszej działce ), moim zdaniem jest stosunkowo prostą sprawą w porównaniu do przyłączenia się do sieci gazowej czy wodociągowo – kanalizacyjnej. Według nowego prawa budowlanego obowiązującego od 28 czerwca 2015 roku, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przyłączy, sieci i instalacji …
Energii w polskiej sieci może zabraknąć. Operator policzył
Już w przyszłym roku w krajowej sieci energetycznej może zabraknąć 1,4 GW mocy, a za 10 lat luka ta może sięgnąć 6,8 GW — wynika z szacunków Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które dbają o bezpieczeństwo dostaw energii do naszych domów. To zasoby niezbędne do tego, by utrzymać rezerwy mocy na bezpiecznym poziomie.
Rekordowe inwestycje w polską energetykę
Ograniczenia w dostępie do sieci energetycznej stanowią główną barierę dla inwestorów chcących rozwijać farmy fotowoltaiczne i wiatrowe w Polsce. Bez znaczących inwestycji w infrastrukturę sieciową transformacja energetyczna nie będzie możliwa. Największe koncerny energetyczne, takie jak PGE, Tauron, Enea, Energa i E.ON, planują przeznaczyć 130 …
Zasady przyłączania OZE do sieci w nowym projekcie ustawy o ...
Nowe Prawo energetyczne utrzyma także obowiązek wniesienia przez inwestora zaliczki w wysokości 30 zł/kW planowanej mocy w przypadku podłączenia do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV, przy czym kwota zaliczki nie będzie mogła przekroczyć 3 mln zł. Inwestor będzie musiał wnieść zaliczkę w terminie do 21 dni od dnia ...
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
energetyczne, niniejszy raport opierać się będzie na prognozach rządowych zawartych w Polityce energetycznej Polski do 2040 r.1 (PEP2040) zatwierdzonej przez RM w lutym 2021 r. W kontekście prognoz dotyczących rozwoju mocy elektrowni szczytowo-pompowych do 2030 r., prognozy PEP2040