Nowe regulacje dotyczące elektrowni magazynujących energię w Polsce
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Nowe przepisy i normy dotyczące instalacji elektrycznych w Polsce wprowadzają wiele zmian, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników oraz zwiększenie efektywności energetycznej. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat nowych regulacji, które warto poznać, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort w swoim …
Najnowsze przepisy i normy dotyczące instalacji elektrycznych
Nowe przepisy i normy dotyczące instalacji elektrycznych w Polsce wprowadzają wiele zmian, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników oraz zwiększenie efektywności energetycznej. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat nowych regulacji, które warto poznać, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort w swoim …
Elektrownie wodne w Polsce – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Elektrownie wodne przepływowe (turbinowe) – to najpowszechniejszy rodzaj elektrowni wodnych. Wykorzystują one naturalny przepływ rzek lub strumieni, aby obracać turbiny i wytwarzać energię elektryczną. W Polsce przykładem …
Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku
W dalszej części wyjaśnimy wybrane przepisy i zagadnienia prawne bezpośrednio związane z magazynami energii w naszym kraju. Całość publikacji oparta będzie o aktualnie obowiązujące przepisy, które wynikają z ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo …
Pięć decyzji, które zmienią rynek energii w Polsce
Kryzys energetyczny, z jakim borykaliśmy się przez cały mijający rok, wymagał pilnej interwencji państwa. Jedne decyzje rządu były bardziej przemyślane, inne mniej, ale bez wątpienia zmiany, jakie dokonały się w 2022 r., będą miały niebagatelny wpływ na rynek energii elektrycznej w kolejnych miesiącach, a nawet latach.
Jaka przyszłość energetyki w Polsce? Oto nowe impulsy w
Mniej więcej dekadę temu turbiny instalowane w Polsce były w stanie produkować energię przy prędkości wiatru w przedziale 10-15 m/s, a obecnie standardem jest przedział 3-25 m/s. Zauważalnym już teraz trendem jest szybki wzrost efektywności energetyki wiatrowej. Moc pojedynczych turbin lądowych sięga 3 MW, podczas gdy kilka lat temu było to …
Jak zmienia się podsektor wytwarzania energii elektrycznej w Polsce ...
W ostatnim raporcie URE dotyczącym planów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze w latach 2020 – 2034 Regulator ocenił, że w 2034 roku potencjał wytwórczy badanych podmiotów będzie mniejszy o ok. 11 proc. (4,6 GW) w stosunku do roku 2020. Przy czym kluczowym był fakt, że wytwórcy energii elektrycznej zaplanowali zwiększenie udziału źródeł …
Rozbudowa Fotowoltaiki i Nowe Przepisy w Polsce
Zmiany prawne dotyczące fotowoltaiki w Polsce. W ostatnich latach w Polsce miały miejsce istotne zmiany prawne dotyczące fotowoltaiki.Nowe regulacje dotyczące fotowoltaiki zastały wprowadzone w efekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wprowadzenie systemu net-billingu zastępuje wcześniejsze zasady, które obowiązywały w ramach systemu …
W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe. Jest …
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się oczekiwany przez branżę energetyczną projekt ustawy o realizacji inwestycji w elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce. Obecnie w Polsce funkcjonuje sześć takich jednostek. Nowe regulacje mają usprawnić procesy inwestycyjne, co ma się przełożyć korzystnie na możliwość bilansowania KSE w dobie …
Czy magazyn energii trzeba zgłaszać w Polsce?
Temat magazynów energii w Polsce zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii. Warto zastanowić się, czy magazyn energii trzeba zgłaszać oraz jakie przepisy prawne wiążą się z jego instalacją. Przyjrzymy się także problematyce zgłoszenia magazynu energii, aby zrozumieć już na początku kwestie dotyczące …
Perspektywy rozwoju małych elektrowni wodnych w Polsce na …
W artykule przeprowadzono analizę sytuacji małych elektrowni wodnych w Polsce. Scharakteryzowano specyfikę i zasadnicze zalety oraz wady budowa - nia takich obiektów, a także wskazano potencjalne miejsca na ich budowę, aby lepiej określić możliwości rozwoju tego rodzaju elektrowni na terenie Polski. W dalszej części przeanalizowano efekty pracy …
Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne
Digitalizacja sektora energetycznego. Za przyjęciem nowelizacji Prawa energetycznego, która wprowadza regulacje dotyczące m . magazynów energii głosowało 443 posłów (przeciwko było tylko trzech posłów Konfederacji: Janusz Korwin-Mikke, Jakub Kulesza i Artur Dziambor). Nowelizacja związana jest częściową implementacją unijnej dyrektywy w …
Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku
W dzisiejszej publikacji skupimy się na prawnych aspektach funkcjonowania magazynów energii w Polsce. W dalszej części wyjaśnimy wybrane przepisy i zagadnienia prawne bezpośrednio związane z magazynami energii w naszym kraju. Całość publikacji oparta będzie o aktualnie obowiązujące przepisy, które wynikają z ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. …
Elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce. Wchodzi w życie …
Ich budowę w Polsce ma ułatwić wchodząca w życie 30 czerwca 2023 ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Nad projektami nowych elektrowni szczytowo-pompowych pracują grupy PGE, Tauron i Orlen. Najbardziej zawansowany jest projekt ESP Młoty, który prowadzi PGE.
REgulACJE PRAwnE DOTyCząCE wyKORzySTAnIA EnERgETyKI wIATROwEJ w POlSCE
REgulACJE PRAwnE DOTyCząCE wyKORzySTAnIA EnERgETyKI wIATROwEJ w POlSCE Regulacje prawne dotyczące wykorzystania energetyki wiatrowej w Polsce Wiatr jest obok współspalania, biogazu, biomasy, wody i słońca ekologicznym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Wykorzystywanie energii wiatrowej staje się w Polsce coraz bardziej popularne. …
Nowa technologia szansą dla elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce
Proponowane zmiany dotyczące lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie, w tym dyskutowanego w ostatnim czasie ustalenia minimalnych odległości od obszarów chronionych, mają przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Jak jednak zwraca uwagę Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP), pomijane są problemy związany z …
RAPORT: Przyszłość energetyki jądrowej w Polsce
Energetyka jądrowa będzie fundamentem transformacji energetycznej Polski. Co najmniej 20-25% energii elektrycznej będzie wytwarzane w dużych elektrowniach atomowych, które na przestrzeni kilkunastu lat zastąpią najbardziej wyeksploatowane moce wytwórcze oparte na węglu brunatnym i kamiennym. Rządowe plany zakładają wybór technologii dla wielkich elektrowni …
Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Jest umowa z
W referendum Kazachowie opowiedzieli się za budową w kraju elektrowni atomowej. O kontrakt rywalizują cztery koncerny, w tym rosyjski. Jednak elektrowni nie zbuduje samodzielnie żaden z nich. Zrobi to międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Międzynarodową Agencją Energii Atomowe i Światowe Stowarzyszenie Operatorów …
Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce
Energetyka wiatrowa na lądzie ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy – wynika z raportu przedstawionego 11 maja podczas webinarium w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która przedstawiła założenia …
GE wróży więcej prądu z elektrowni gazowych. Zostaje w Polsce
Wobec tych okoliczności analizowaliśmy z klientem, co jest siłą wyższą i jaki ma to wpływ na projekt. W efekcie zawarliśmy porozumienie i ustaliliśmy nowe terminy. Jak wyglądają prace nad budową elektrowni gazowej w Elektrowni Ostrołęka? Właściciel projektu, Grupa Energa, cyklicznie raportuje o postępach prac. Pod koniec ...
Przemysł energetyczny – Branża i sektor energetyczny w Polsce w …
W Polsce, w roku 2024, branża ta przechodzi przez okres transformacji i zmian, dostosowując się do nowych trendów i wyzwań. W tym artykule przyjrzymy się aktualnej sytuacji w sektorze energetycznym, jego innowacjom, regulacjom prawnym oraz perspektywom na przyszłość. Kluczowe wnioski: Zrównoważone źródła energii, takie jak odnawialne źródła …
W Polsce pojawi się 300 klastrów energii, a ich rozwój przyspieszy nowe ...
Zgodnie z celem założonym w PEP2040 w 2030 roku będzie działało w Polsce 300 takich zbiorowych podmiotów. Definicja klastra energii W latach 2017-2018 Ministerstwo Energii przeprowadziło dwa konkursy dla klastrów energii, w wyniku których 66 inicjatyw uzyskało Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii i zostało wpisanych na Listę Pilotażowych Klastrów …
Energetyka wodna w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 …
Jak podkreśla Ewa Malicka, w obszarze dużej hydroenergetyki w 2024 roku prawdopodobnie utrzyma się trend na realizację kolejnych nowych inwestycji z zakresu elektrowni szczytowo-pompowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jeśli chodzi o małą energetykę wodną, to wyzwaniem będzie utrzymanie kolejnych obiektów MEW, dla których upłynie okres …