Fuzja jądrowa i magazynowanie energii
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Aby dokonać fuzji jądrowej, plazmę złożoną z deuteru i trytu (izotopy wodoru) trzeba rozgrzać do ok. 150 mln stopni (to 10 razy więcej niż w centrum Słońca). W ziemskich warunkach właśnie w takich temperaturach …
Pierwsza, skuteczna fuzja termojądrowa. To zielona przyszłość ...
Naukowcom udało się to po raz pierwszy jak dotąd. To może być przyszłość zielonej energii na świecie. Reakcja termojądrowa jest głównym, poza energią grawitacyjną, źródłem energii gwiazd. Jest też uważana za idealne źródło energii odnawialnej. Fuzja jądrowa polega na połączeniu dwóch atomów - najczęściej wodoru - w ...
8 przełomowych innowacji w energetyce
Fuzja jądrowa: Święty Graal czystej energii Fuzja jądrowa, proces napędzający słońce, od dawna uważana jest za święty Graal czystej energii. W przeciwieństwie do rozszczepienia jądra atomowego, które polega na rozbijaniu atomów, fuzja jądrowa polega na łączeniu atomów ze sobą, uwalniając ogromne ilości energii bez wytwarzania długotrwałych …
Fuzja jądrowa opanowana? Czy już wkrótce będziemy …
Fuzja jądrowa może być odpowiedzią na problemy energetyczne Foto: shutterstock/ PopTika Kontrolowanie fuzji jądrowej to marzenie i Święty Graal fizyków. Gdyby to się udało, świat miałby do dyspozycji nieograniczony dostęp do właściwie darmowej energii, która na dodatek nie szkodziłaby środowisku! Teraz amerykańscy naukowcy ...
Fuzja jądrowa. O bombie wodorowej i nie tylko
Widzicie więc wyraźnie, że fuzja jądrowa jest źródłem olbrzymich ilości energii. Ale jak dokładniej działa? Czy da się ją ujarzmić i zastosować pokojowo? W odpowiedzi na pierwsze pytanie cofniemy się o sto lat, w okolice roku 1920. Jednym z problemów, które stały przed ówczesnymi naukowcami, było wyjaśnienie źródła energii emitowanej przez gwiazdy. …
Fuzja jądrowa i nieograniczona czysta energia krok bliżej.
Przyszłość czystej energii, czyli fuzja jądrowa ma miejsce, gdy jądra dwóch atomów łączą się w jedno. To uwalnia ogromną ilość energii — na tyle dużą, aby zasilać Słońce i inne gwiazdy. Fizycy w Niemczech właśnie znaleźli sposób na zminimalizowanie poważnego problemu utraty ciepła, który nęka reaktory syntezy jądrowej. Gdybyśmy mogli wykorzystać …
Sześć minut „Słońca na Ziemi". W reaktorze we Francji udało się ...
Na razie wytworzenie nadwyżki energii jeszcze się nie udało. WEST tego nie zmienił, jednak uzyskane wyniki są obiecujące. W rekordowej próbie udało się uzyskać o 15 proc. więcej energii niż we wcześniejszych podejściach. Jednak i tak było to mniej niż prąd zużyty na początku przez tokamak.
In focus: Fusion power and the ITER project
Oczekuje się, że do końca tego dziesięciolecia fuzja jądrowa będzie w stanie wytwarzać energię elektryczną odprowadzaną do sieci. Za 50 lat zapewni ona przyszłym pokoleniom czystsze i bezpieczniejsze źródło energii, które może zaspokoić większość światowego zapotrzebowania na energię.
Nowy rekord w fuzji jądrowej. Jak blisko jesteśmy czystej energii?
Fuzja jądrowa to proces, w którym jądra atomowe łączą się ze sobą, tworząc cięższy pierwiastek i uwalniając przy tym ogromną ilość energii. To ten sam proces, który zachodzi w gwiazdach, takich jak nasze Słońce. Naukowcy uważają, że fuzja jądrowa może być idealnym rozwiązaniem dla problemu energetycznego ludzkości, ponieważ nie emituje …
Pierwsza efektywna fuzja jądrowa. Czy to przełom w energetyce?
Fuzja jądrowa uwalnia znaczną ilość energii. Reakcje termojądrowe zachodzą w gwiazdach dostarczając im energii. Fuzja jądrowa polega na łączeniu dwóch lekkich jąder w jedno cięższe (np. z wodoru powstaje hel) z uwolnieniem dużych ilości energii. Do tej pory nikt nie zdołał tego efektu osiągnął. Synteza jest przeciwieństwem ...
Jakie są odnawialne źródła energii i co oznacza to określenie ...
Niespodzianka: fuzja jądrowa może dostarczać znacznie więcej energii niż dotychczas sądzono (fot. Visual China Group via Getty Images) ... Jednym z nich jest magazynowanie zielonej energii, które wciąż pozostaje kosztownym procesem. Mogą w tym pomóc np. baterie grawitacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że podobne problemy towarzyszyły …
Pierwsza udana fuzja jądrowa. USA ogłosiły historyczny przełom …
Fuzja jądrowa osiągnęła nowy poziom. Departament Energii USA ogłosił, że 5. grudnia br. w National Ignition Facility (NIF) należącym do Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) naukowcom udało się przeprowadzić pierwszą, udaną fuzję jądrową.
10.6 Fuzja jądrowa
10.6 Fuzja jądrowa. Fizyka dla szkół wyższych. Tom 3 10.6 Fuzja jądrowa. Zamknij. Spis treści Spis treści. Notatki ... termiczne ciśnienie gazu, które zapobiega grawitacyjnemu zapadnięciu się Słońca. Astrofizycy ustalili, że fuzja wodorowa dostarcza gwiazdom energii niezbędnej do utrzymania równowagi energetycznej przez większość ich życia. Ilustracja 10.22 Słońce ...
Fuzja jądrowa: Łatwe do zrozumienia wprowadzenie
Fuzja jądrowa to rodzaj procesu jądrowego, który zachodzi, gdy dwa lub więcej jąder atomowych łączy się, tworząc jedno, większe jądro. Reakcje syntezy jądrowej zachodzą w stanie materii znanym jako plazma, która jest gorącym, naładowanym gazem składającym się z dodatnich jonów i swobodnie poruszających się elektronów o właściwościach różniących się …
Fuzja czyli synteza jądrowa – as w rękawie energetyki?
Po skonstruowaniu i eksploatacji ITERa oraz badaniom za pomocą IFMIF, wybudowanie pierwszego prototypu elektrowni opartej na syntezie jądrowej będzie możliwe za 30 lat. Chociaż nie jest to stosunkowo szybko i nie pozwoli nam natychmiast odejść od tradycyjnych źródeł energii, to jednak fuzja stanie się ważnym, alternatywnym źródłem energii w drugiej połowie …
Fuzja jądrowa – źródło energii przyszłości?
Czy fuzja jądrowa to źródło energii przyszłości? Na obecnym etapie rozwoju technologii fuzji jądrowej nie jest możliwe wykorzystanie jej do produkcji energii, ponieważ jej wywołanie pochłania więcej energii niż można z niej uzyskać. Dodatkowym problemem jest utrzymanie reakcji przez długi czas (aby zaspokoić zapotrzebowanie ...
Fuzja jądrowa
Czyste, bezpieczne źródło energii. Fuzja jądrowa to proces, który zachodzi w gwiazdach, więc oczywiste jest, że do jego przeprowadzenia w warunkach laboratoryjnych konieczne są ekstremalne warunki temperatury i ciśnienia. Osiągnięcie ich to jedno, ale wytworzenie czegokolwiek w takim środowisku jest jeszcze trudniejsze. Obecnie wymagana …
Niespodzianka: fuzja jądrowa może dostarczać znacznie więcej energii ...
Jak bardzo wydajna jest fuzja jądrowa? Naukowcy pracujący przy tokamaku JET podają, że kilogram paliwa, które jest wykorzystywane w ich urządzeniu, zawiera 10 milionów razy więcej energii niż kilogram węgla, ropy naftowej czy gazu. Nie emituje również żadnych gazów cieplarnianych.