Polityka dotycząca elektrowni magazynujących energię wodorową
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Dla uzyskania poziomu rozwoju gospodarczego przynajmniej na poziomie średniej unijnej konieczny jest dalszy i szybki wzrost gospodarczy. Jednocześnie kolejne dwa procesy nałożą się na siebie w czasie: konieczność zmiany miksu energetycznego przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną, wynikającym z elektryfikacji wielu gałęzi polskiej …
Energetyka jądrowa w Polsce i na świecie | EY
Dla uzyskania poziomu rozwoju gospodarczego przynajmniej na poziomie średniej unijnej konieczny jest dalszy i szybki wzrost gospodarczy. Jednocześnie kolejne dwa procesy nałożą się na siebie w czasie: konieczność zmiany miksu energetycznego przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną, wynikającym z elektryfikacji wielu gałęzi polskiej …
Wodór i węgiel to paradoks chińskiej energetyki
Chińskie spółki energetyczne chcą wykorzystać wodór do szybszego odejścia od paliw kopalnych, a zeroemisyjną bazą energetyczną ma znajdować się na prowincji. Jednak Państwo Środka to największy emitent gazów cieplarnianych na świecie, a kraj cały czas rozbudowuje elektrownie węglowe, co jest wielkim paradoksem. W ramach chińskich celów …
Centralna Dolina Wodorowa
17 lipca 2023 r. na terenie elektrowni Enea Kozienice odbyło się bardzo ważne wydarzenie, które rozpoczęło nowy rozdział w historii naszych regionów. To efekt dwóch lat pracy na rzecz gospodarki wodorowej w Polsce oraz naturalna kontynuacja działalności Centralnego Klastra Wodorowego, którego założycielem jest Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA.
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Na rysunku 9. pokazano realizowane w ostatnim czasie i obecnie duże wspólnotowe europejskie projekty badawcze finansowane z programu Horyzont 2020 dotyczące rozwoju magazynowania energii z …
Energa zakończyła modernizację elektrowni Żydowo
Energa zakończyła modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żydowo w woj. zachodniopomorskim. W efekcie wartej ponad 116 mln zł inwestycji moc osiągalna elektrowni wzrosła o 10 MW, a sprawność turbin w ruchu pompowym osiągnęła poziom 93 p
Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie
Procesy termiczne – energię można zmagazynować przez ochłodzenie powietrza do -195°C co powoduje jego skroplenie. Objętość powietrza spada tysiąc razy, a jego przechowywanie staje się znacznie prostsze niż przechowywanie sprężonego wodoru. Wykorzystanie ciepła odpadowego z elektrowni może podnieść efektywność procesu do 70%.
Polska potrzebuje elektrowni jądrowych. Jest przynajmniej 8 …
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, który zakłada budowę elektrowni jądrowych o łącznej mocy od ok. 6 do ok. 9 GW. Udział energetyki jądrowej w transformacji energetycznej gwarantuje niższy koszt przejścia do energetyki zeroemisyjnej i zapewnia skokowy przyrost stabilnej i zeroemisyjnej mocy w …
Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej
Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej wg stanu na 27.09.2018 MATERIAŁY OIDE Przedstawiono podstawowe dokumenty i strategie regulujące prowadzenie polityki energetyczno-klimatycznej. Omówiono główne cele i działania w ramach tej polityki: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności ...
Magazynowanie energii
Łączna moc elektrowni tego typu w naszym kraju wynosi 1,5 GW i planowane są kolejne inwestycje [patrz: Świat OZE]. Magazyny energii z kołem zamachowym FES (ang. flywheel energy storage), w których energia elektryczna napędza obracające się koło. Energię odzyskuje się podczas wyhamowywania (spowalniania) koła (Olabi i in., 2021).
Uchwała w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r."
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.", przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. PEP2040 przewiduje, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.
Bezpieczne magazyny wodoru
GKN Hydrogen dostarcza bezpieczną, zieloną energię do sektorów mieszkaniowych, przemysłowych i transportowych, niezależnie od tego, czy jest to w mikrosieciach, dla systemów zasilania awaryjnego czy elektrowni konwersji energii. Możliwości są nieskończone. Ochrona klimatu na skalę globalną to nasza misja. Przejście na energię odnawialną jest odpowiedzią …
Kogeneracja gazowa i technologie wodorowe
W lipcu 2020 roku Komisja Europejska przyjęła Strategię Wodorową dla neutralności klimatycznej Europy. Przyczyni się ona do zwiększenia produkcji czystego wodoru w tej części świata. Wodór może być wykorzystywany jako nośnik energii, surowiec dla przemysłu czy paliwo – ma wiele praktycznych zastosowań, które pozwolą na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w …
„Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z ...
7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040" (PSW). Wodór będzie stanowił jedno z kluczowych paliw transformacji energetycznej zachodzącej w Unii Europejskiej. Może on mieć …
Chiny uruchamiają gigantyczną elektrownię węglową
Chiny ukończyły pierwszy 1000-megawatowy blok elektrowni Shanghaimiao, największej tego typu budowanej w kraju. Państwo Środka znalazło się pod ostrzałem krytyki za zatwierdzanie budowy nowych elektrowni węglowych w sytuacji, gdy inne kraje próbują ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Niemcy dostaną sieć wodorową za 20 miliardów euro
Według Habecka sieć będzie początkowo planowana jako ponadgabarytowa i będzie miała moc wyjściową na poziomie 270 terawatogodzin. Obecnie spodziewa się, że do 2030 r. zapotrzebowanie na energię wyniesie od 95 do 130 terawatogodzin. Minister porównał sieć wodorową do autostrad w sieci drogowej.
Wodór jako magazyn energii elektrycznej
W przypadku baterii, energię przechowuje się średnio od kilku minut do kilku dni i przeważnie w granicach 10 MW. Energia kinetyczna zapewnia średnie magazynowanie do 100 MW w czasie od kilku do kilkunastu minut. Energia cieplna umożliwia średnie przechowywanie ponad 100 MW w czasie od kilku do kilkunastu dni. Elektrownie szczytowo-pompowe z kolei …
Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje
Budowa elektrowni jądrowej jest bardzo kosztownym i czasochłonnym procesem. Przede wszystkim, reaktory jądrowe są bardzo skomplikowane technologicznie i wymagają wysokiej jakości materiałów i sprzętu, co powoduje wysokie koszty. Ponadto, budowa elektrowni jądrowej wymaga specjalnych zezwoleń i pozwoleń oraz przeprowadzenia szeregu …