Polityka dotycząca polskich elektrowni magazynujących energię
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel ogłosiły dziś podpisanie umowy konsorcjalnej o współpracy w zakresie projektowania i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w planowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zawarta umowa stanowi kolejny kamień milowy na drodze do komercyjnej eksploatacji pierwszego w Polsce reaktora jądrowego …
Westinghouse i Bechtel podpisują umowę konsorcjum dla …
Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel ogłosiły dziś podpisanie umowy konsorcjalnej o współpracy w zakresie projektowania i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w planowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zawarta umowa stanowi kolejny kamień milowy na drodze do komercyjnej eksploatacji pierwszego w Polsce reaktora jądrowego …
Ogromne wsparcie PGE dla polskich rodzin. Cel: ochrona przed ...
"Jako spółka odpowiedzialna społecznie i zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne milionom Polaków, aktywnie włączamy się w działania rządowe zmierzające do obniżania rachunków za energię" – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak podała spółka, tylko w pierwszym kwartale...
Szlakiem polskich elektrowni wiatrowych
Szlakiem polskich elektrowni wiatrowych 04.09.2014 Redakcja GLOBEnergia . Podziel się. Energetyka wiatrowa w Polsce zaczęła rozwijać się we wczesnych latach 90. XX wieku. Pierwsza elektrownia wiatrowa w Polsce została wybudowana w roku 1991 przy Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Była to jedna turbina wiatrowa firmy Nordtank o mocy 150 kW. Obecnie …
Polityka Energetyczna Polski do 2040. Ujawniamy dokument
Dokument "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r." wskazuje także wprost, co te zmiany oznaczają dla obywateli. Napisano jasno, że do pokrywania potrzeb cieplnych w sposób indywidualny powinno wykorzystywać się źródła o możliwie najniższej emisyjności – czyli pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, gaz ziemny, paliwa bezdymne - i
Zmiany w prawie budowlanym 2023. Mikroinstalacje wiatrowe ...
Na ułatwienie inwestycji w energię słoneczną mogą liczyć przedsiębiorcy, jeżeli w życie wejdzie zmiana dot. ustawy linii bezpośredniej. Będzie ona miała zasadniczy wpływ na możliwość budowania instalacji PV większych niż 50 kW bez pozwolenia na budowę, co znacznie przyspieszy rozwój fotowoltaiki w tym segmencie.
Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej
Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej wg stanu na 27.09.2018 MATERIAŁY OIDE Przedstawiono podstawowe dokumenty i strategie regulujące prowadzenie polityki energetyczno-klimatycznej. Omówiono główne cele i działania w ramach tej polityki: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności ...
Nowa technologia szansą dla elektrowni szczytowo-pompowych …
Polski rząd pomija problem związany z magazynowaniem energii z OZE, skupiając się teraz przede wszystkim na liberalizacji prawa dla elektrowni wiatrowych. Taka jest opinia Federacji Przedsiębiorców Polskich, która apeluje o rozwijanie elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) jako sprawdzonego rozwiązania do magazynowania energii. Tym ...
Ceny energii w Polsce: Polityka klimatyczna UE nie
„Odbiorcy mogliby płacić mniej za energię elektryczną, gdyby Polska wcześniej zaczęła zmniejszać emisje i dywersyfikować swój miks. Polityka klimatyczna w UE jest realizowana od 2005 r., a na forum ONZ od 1992 r.", podkreślono w analizie. W UE rozpoczyna się dyskusja dotycząca reformy unijnego systemu handlu emisjami. Ważne ...
Polityka Energetyczna Polski po aktualizacji. Rząd stawia na …
Zgodnie z dokumentem w 2030 r. produkcja z OZE może pokrywać 47 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, a w 2040 r. - 51 proc. Dołączając do tego energetykę jądrową, w 2040 r. zainstalowana moc źródeł zeroemisyjnych ma stanowić 74 proc. miksu. Mogą one pokrywać ok. 73 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.
Program polskiej energetyki jądrowej
reindustrializacja kraju: wprowadzenie nowych dla polskiego przemysłu technologii, podniesienie kultury technicznej i standardów w przemyśle, rozwój polskich przedsiębiorstw, stworzenie nowych atrakcyjnych miejsc pracy, poprawa konkurencyjności polskiej gospodarki na tle gospodarek innych państw UE. Kontakt. Ministerstwo Klimatu i ...
PGE: nowoczesny blok energetyczny w Elektrowni Opole zaczął …
Prace na budowie bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole wchodzą w finalną fazę realizacji. Po udanej próbie ciśnieniowej kotła i jego rozpaleniu w listopadzie minionego roku, 15 stycznia o godz. 14:09 blok nr 5 po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE).
Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla ...
Program będzie stanowił silny impuls dla rozwoju technologii magazynowania energii elektrycznej w Polsce, przyczyni się również do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju oraz poprawi stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej (KSE). Wszystkie zgłoszone …
Polityka energetyczna Polski do 2040 r.
„Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r." – 2 lutego 2021 r. to nowa ważna data dla polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
napięcie rośnie. Co się stanie z cenami prądu?
Według prognoz w przyszłym roku rachunek za energię przeciętnego gospodarstwa domowego może być wyższy nawet o 68 proc., czyli ok. 100 zł miesięcznie. Eksperci proponują szereg rozwiązań, ale czy nowy rząd ma w ogóle szansę uniknąć min, jakie zostawili po sobie poprzednicy? Adam Grzeszak. Rynek. Energetyka – napięcie rośnie. Co się …
Energetyka w Polsce w 2019 roku
2. MOC DYSPOZYCYJNA I REZERWY MOCY W ELEKTROWNIACH KRAJOWYCH 2.1. Wartości średnie miesięczne w 2019 roku. Tabela 2.1. Średnie miesięczne wielkości mocy osiągalnej, obciążenia, ubytków mocy i rezerw w elektrowniach krajowych z dobowych szczytów obciążenia dni roboczych w poszczególnych miesiącach 2019 roku [MW]. …
Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie
Procesy termiczne – energię można zmagazynować przez ochłodzenie powietrza do -195°C co powoduje jego skroplenie. Objętość powietrza spada tysiąc razy, a jego przechowywanie staje się znacznie prostsze niż przechowywanie sprężonego wodoru. Wykorzystanie ciepła odpadowego z elektrowni może podnieść efektywność procesu do 70%.
Energetyka w Polsce, czyli o zalążkach polskiej elektroenergetyki
Po podwyższeniu napięcia z 95 V do około 15 kV energię przesyłano dzięki niej linią trójfazową o długości około 170 km do Frankfurtu przy sprawności osiągającej aż 75%. Takie osiągi przypieczętowały los prądu stałego. Od początku XX wieku inwestowano już przede wszystkim w energię elektryczną w systemie opartym na prądzie zmiennym. Pierwsze …
Polityka energetyczna Polski do 2040 – PEP2040
Polityka energetyczne Polski do 2040 zakłada rozwój wysokosprawnej kogeneracji, uciepłownianie elektrowni oraz zwiększenie wykorzystania OZE i odpadów w ciepłownictwie systemowym. Ponadto, planuje się modernizacje i rozbudowę systemów dystrybucji ciepła i chłodu, a także popularyzację magazynów ciepła i inteligentnych sieci. Powyższe działania …
Lista elektrowni w Polsce
W Polsce głównymi producentami energii elektrycznej są elektrownie zawodowe (systemowe) konwencjonalne. Elektrownie tworzą system wytwórczy w krajowym systemie elektroenergetycznym.W 2012 roku elektrownie zawodowe - produkujące energię w celu dystrybucji i sprzedaży w krajowym systemie energetycznym - wytworzyły 82% energii.
Wytwarzanie energii z elektrowni wodnych – potencjał energetyki …
Zbudowanie elektrowni wodnej, która wykorzystywałaby istniejące już uwarunkowania terenu jest kosztowne, ale na pewno tańsze niż budowa elektrowni konwencjonalnej. W skali roku, elektrownie wodne mają zmienną wydajność, ale jest ona zdecydowanie bardziej przewidywalna niż w przypadku elektrowni słonecznych czy …