Raport z analizy powodów budowy elektrowni magazynujących energię
Nasze produkty rewolucjonizują rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla stacji bazowych, zapewniając niezrównaną niezawodność i wydajność działania sieci.
To był trudny tydzień dla elektrowni Bełchatów, największego producenta energii w Polsce. W poniedziałek automatycznie wyłączyło się 10 z 11 bloków energetycznych, co – jak zapewniają władze spółki, nie było jednak awarią. W sobotę doszło na terenie elektrowni do pożaru. Powodów do niepokoju właściciel elektrowni ma jednak więcej. Ot, choćby tocząca się …
Elektrownia Bełchatów. Historia kombinatu. Co dalej z elektrownią ...
To był trudny tydzień dla elektrowni Bełchatów, największego producenta energii w Polsce. W poniedziałek automatycznie wyłączyło się 10 z 11 bloków energetycznych, co – jak zapewniają władze spółki, nie było jednak awarią. W sobotę doszło na terenie elektrowni do pożaru. Powodów do niepokoju właściciel elektrowni ma jednak więcej. Ot, choćby tocząca się …
Analiza opłacalności budowy elektrowni jądrowej w Polsce
Analiza opłacalności budowy elektrowni j ... III analizy opłacalności, wynika z nieuwzględnienia w analizie LCOE przepływów pieniężnych wynikających z kredytowania inwestycji oraz podatku dochodowego. Na rysunku 4 przedstawiono w postaci graficznej poszczególne składowe LCOE elektrowni jądrowej. Widać, że zdecydowaną większość (79,8%) kosztów energii elektrycznej …
Dekarbonizacja działalności
W 2023 roku wskaźnik emisji z bloków 1-4 w Elektrowni Opole wynosił 0,899 Mg/ MWh, a z bloków 5 6 Elektrowni Opole wynosił 0,742 Mg/ MWh Elektrownia Turów Obniżenie emisji dwutlenku węgla w elektrowni Turów realizowane było poprzez podniesienie sprawności wytwarzania energii elektrycznej bloków 1-3 oraz wprowadzenie w roku 2021 do eksploatacji …
Korzyści i zagrożenia wynikające z budowy elektrowni jądrowej w …
i gazu z produkcji energii elektrycznej w celu ograniczenia emisji CO 2. Konieczność budowy elektrowni jądrowej wynika również z faktu, że energia pozyskiwana z tzw. odnawialnych źródeł energii nie zaspokoi w pełni zapotrzebowania na energię, jednak przed rozpoczęciem jej budowy w Polsce należy rozwiązać kilka problemów.
Bezpieczeństwo energetyczne
W związku z obowiązującym stanem alarmowym CHARLIE-CRP plany awaryjne zostały poddane przeglądowi. Istotna zmiana kontekstu funkcjonowania Grupy wywołała uruchomienie analizy zagrożeń i szacowanie ryzyka wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa. Wzmożono także nacisk na ochronę łańcucha dostaw przed atakami cybernetycznymi.
Ważny krok w sprawie polskiej elektrowni atomowej. Jest raport …
Raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa jest kluczowym dokumentem w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w …
Analiza porównawcza jednostkowych kosztów produkcji wodoru w ...
elektrycznej z elektrowni i z odnawialnych źródeł energii (OZE). W artykule przedstawiono analizę porównawczą jednostkowych kosztów produkcji wodoru w procesie elektrolizy wody w elektrowniach z kosztami w tzw. odnawialnych źródłach energii (OZE). Zagadnienie produkcji wodoru jest ważne z dwóch powodów. Pierwszy, fundamentalny, to ochrona i obrona …
RAPORT: Wszystko, co wiemy o usterce pod Elektrownią Bełchatów
Mogliśmy importować energię z innych krajów – powiedział. Jego zdaniem, zdarzenie to pokazuje wyzwania związane z transformacją energetyczną, w tym potrzebę budowy elektrowni atomowej. Elektrownia Bełchatów już pracuje. PGE chce od PSE odszkodowania za usterkę. Analizy. O sprawie usterki pod Elektrownią Bełchatów pisał dziennikarz BiznesAlert.pl …
RAPORT: Walka o polski atom. Gdzie dwóch się bije
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce elektryzuje społeczeństwo. Zwłaszcza wobec zbliżających się wyborów. Temat bezpieczeństwa energetycznego poruszany jest przez wszystkie partie. Nie pozostaje też bez echa za granicą. Walka o polski atom Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej RP Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w …
Gaz może napędzić transformację, ale i ją ...
Z dwóch powodów: zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie grzewczym rośnie (zimą wywindowują je np. coraz bardziej popularne pompy ciepła, co widać już drugi rok z rzędu) i trzeba mieć to na uwadze w długoterminowym planowaniu. Drugi powód: nawet gdyby moce magazynów energii w kraju wzrosły na niespotykaną dotąd skalę ...
Świadomość klimatyczna
W 2022 roku wskaźnik emisji z bloków 1-4 w Elektrowni Opole wynosił 0,902 Mg/MWh, a z bloków 5-6 Elektrowni Opole wynosił 0,749 Mg/MWh. Elektrownia Turów Obniżenie emisji dwutlenku węgla w elektrowni Turów realizowane było poprzez podniesienie sprawności wytwarzania energii elektrycznej bloków 1-3 oraz wprowadzenie w roku 2021 do eksploatacji wysokosprawnego …
Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić ...
Obecnie technologia sprzętu pozwala na wyrównywanie szczytów zapotrzebowania na energię lub podtrzymywanie zasilania w większej skali. W ostatnim czasie łączenie magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną lub z kolektorami słonecznymi zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie, które redukuje emisję CO2 do atmosfery. Ale to nie jedyny …
Memorandum ZPP w sprawie planów budowy w Polsce elektrowni …
Równolegle do rządowego projektu budowy elektrowni atomowej dużej mocy uruchomieniem tzw. małych elektrowni atomowych zainteresowane są największe polskie spółki. SMR (Small Modular Reactors), bo o nich mowa, z założenia mają być bardziej „efektywne". Zarówno w kwestii czasu realizacji inwestycji, jak i zarządzania takimi jednostkami. Moc …
Klucz do przyszłości Energiewende: wsparcie budowy nowych elektrowni
Po wielu tygodniach negocjacji liderzy koalicji SPD–Zieloni–FDP zdołali dojść do kierunkowego porozumienia w sprawie strategii dotyczącej budowy nowych elektrowni, które mają stanowić uzupełnienie odnawialnych źródeł energii (OZE) i umożliwić odejście od węgla. Pierwszym krokiem w tę stronę ma być wsparcie finansowe inwestycji w zdolne do przejścia na …
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
Zespół Ekspercki do spraw Budowy Elektrowni Szczytowo-Pompowych jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów, który został utworzony Zarządzeniem Nr 351 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie Zespołu Eksperckiego do spraw udowy Elektrowni Szczytowo Pompowych (M.P. z 2022 r., poz. 6), zmienionym Zarządzeniem nr 102 …
Atom. Za, a nawet przeciw.
Opóźnienia wynikały z kłótni pomiędzy wykonawcami i podwykonawcami, braku doświadczenia na budowie, poprawiania konstrukcji i właśnie niejako uczenia się przez praktykę podczas budowy, także wspólnej pracy z podwykonawcami, aby wykonali pracę zgodną ze specyfikacją (w trakcie budowy nanoszono liczne poprawki). Nowy typ reaktora EPR uznawany …
Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje
Definicja energetyki jądrowej i jej historia Energetyka jądrowa to dziedzina, która zajmuje się wykorzystaniem reakcji jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Polega ona na wykorzystaniu ciepła powstałego w wyniku reakcji jądrowych do wytwarzania pary wodnej, która jest następnie wykorzystywana do napędzania turbin parowych. Turbiny te produkują …
Jak koszt budowy elektrowni jądrowej wpłynie na ceny prądu z …
Polska wybrała partnera do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Zgodnie z zapowiedziami, przyszły system elektroenergetyczny naszego kraju ma opierać się na energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach energii. Po deklaracjach budowy atomu pojawiło się wiele pytań. Wiele z nich dotyczy ceny energii z polskich elektrowni jądrowych. W redakcji GLOBENERGIA …
Komunikat CIR: raport Zespołu Eksperckiego ds. Budowy Elektrowni ...
Zespół, który rozpoczął swoją działalność w grudniu 2021 roku, przygotował raport, dotyczący elektrowni szczytowo-pompowych. Uwzględnia ich rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, uwarunkowania oraz potencjalne kierunki rozwoju. Jest to szczególnie istotne w obliczu dynamicznych zmian na świecie w obszarze bezpieczeństwa …
Wady i zalety elektrowni wodnej – Analiza ekspertów
Koszty budowy elektrowni wodnych mogą być wysokie, dlatego warto zrozumieć, jakie są wydatki związane zarówno z budową, jak i eksploatacją tych obiektów. Koszty budowy i eksploatacji. Kiedy mówimy o kosztach elektrowni wodnych, istotne jest, aby wziąć pod uwagę różne aspekty, które wpływają na ogólną inwestycję. Budowa ...
Aktualności
Przed zakończeniem budowy bloku Elektrownia Turów dostarczała energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw. Nowoczesna jednostka produkuje do 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwala na zaspokojenie potrzeb dodatkowego 1 mln gospodarstw domowych. Ponadto nowy blok korzystnie wpływa na bezpieczeństwo dostaw energii …
Jest raport środowiskowy dla polskiej elektrowni jądrowej
Raport obejmuje informacje o wpływie elektrowni jądrowej o mocy zainstalowanej do 3750 MWe na środowisko w czasie budowy i eksploatacji. Obiekt obejmie oddziaływaniem gminy Choczewo lub Gniewino i Krokowa. To kluczowy dokument w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w …